Тема. Леся
Українка. «Соntra spem spero!».
Образотворчий прийом контрасту, світоглядна декларація сильної вольової особистості
у вірші.
Мета: окреслити основні мотиви поетичної творчості Лесі Українки,
ознайомити з віршем, що є кредом поетеси; розвивати вміння аналізувати
поетичний твір, передавати засобами виразного читання його ідею; виховувати
силу волі, готовність переборювати труднощі; розкрити глибину громадянської
лірики, її національну сутність; виховувати почуття патріотизму.
Цілі
Учні
знатимуть: ідейну спрямованість
поетичних творів,
напам'ять поезію «Соntra spem spero !»; види тропів, художні засоби
лірики.
Учні
вмітимуть:
виразно читати вірш, аналізувати в єдності форми і змісту; характеризувати
композиційні особливості, образи; виявляти
особистість авторки в її поезії.
Девіз уроку: Наша користь, яку ми можемо видобути з життя – присвятити
справі, яка переживе вас!
Обладнання: портрет поетеси, збірки поезій, проекти учнів, карти для
оцінювання.
Методи, прийоми і
форми роботи: презентація проектів, «Асоціативне
гроно», «Незакінчене речення», «Мозковий штурм», «позначки» проблемні запитання, робота в
групах, словникова робота
ХІД УРОКУ
Я честь віддам титану Прометею,
Що не творив своїх людей рабами,
Що просвітив не словом, а вогнем,
Боровся не в покорі, а завзято.
Леся Українка
Що не творив своїх людей рабами,
Що просвітив не словом, а вогнем,
Боровся не в покорі, а завзято.
Леся Українка
І. Мотиваційний етап
1. Забезпечення
емоційної готовності учнів до уроку.
Слово вчителя.
-
Весна – прекрасна пора року. Оживає земля, зацвітають перші
квіти, повіває теплий вітерець. Багато письменників описували цю пору року.
Послухайте, як про весну говорить Леся Українка
Стояла я і слухала весну,
Вона мені багато говорила,
Співала пісню дзвінку,
голосну
Та знов таємно – тихо
шепотіла.
Вона мені співала про любов,
Про молодощі , радощі, надії,
Вона мені переспівала знов
Те, що давно співали мрії .
2. Прогнозування. «Асоціативне
гроно»
- Які асоціації викликає у
вас цей вірш?
ІІ .Цілевизначення і планування
-
Сьогодні на уроці ми говоритимемо про поетичну творчість Лесі Українки. Визначимо цілі нашого уроку.
1) Визначення учнями цілей уроку.
2)Формування
девізу уроку. Наша користь, яку ми можемо видобути з життя – присвятити
справі, яка переживе вас!
- Як ви розумієте цей вислів? (Відповіді учнів)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
-
На попередньому уроці ми говорили про життєвий і творчий шлях
Лесі Українки.
І групи мала
завдання - підготувати проект про основні віхи життя поетеси
1) Презентація проекту « Життєвий і творчий шлях Лесі
Українки»
2) Складання «Асоціативного грона»
Леся
Українка
поетеса драматург прозаїк
перекладач публіцист
критик мовознавець
Усний літературний диктант ( На
слайдах)
1. Назва першого Лесиного вірша.
2. Рік виходу першої збірки Лесі Українки.
3. 1899 р. вийшла збірка…
4. Свої вірші Леся Українка компонувала за…
принципом.
5. 1902 р. виходить збірка…
6 Крім віршів, Леся Українка писала.
3) Слово вчителя.
- За життя поетеси вийшло три
поетичні збірки, це «На крилах пісень»( 1892), «Думи і мрії» ( 1899), «Відгуки»
( 1902).
- ІІ група опрацьовувала матеріали підручника і
додаткову літературу. Що ви дізналися про збірку «На крилах пісень»?
4)
Переставлення виконаного завдання.
5) Хвилинка теорії літератури Неоромантизм
- ….
6)Слово вчителя.
Сього на ми розглянемо одну з
поезій цієї збірки - поезію «Соntra spem spero !»,
яка у перекладі з латинської означає «без надії сподіваюсь» Поштовхом до
написання цієї поезія стало нестерпне загострення хвороби. 19 – річна Леся
стояла перед вибором: скоритися перед важкою недугою чи стати на шлях боротьби
за право на повноцінне життя.
Написана поезія 2 травня 1890 року. У листі до брата вона
зазначає: « Я воскресла! От і знов беруся здіймати «сізіфовий камінь» догори!»
Перейдемо до аналізу поезії.
7) Робота в групах, парах. Завдання групам
І гр. – Досліджує
ідейно-тематичний зміст вірша
ІІгр.- Досліджує строфічну будову
вірша і їх образи, символи.
ІІІгр.-. Досліджує художні
засоби вірша.
ІУгр. Віршова форма твору.
8) Представлення виконаного завдання.
9) Слово вчителя. ( «Доміно») ( Записуємо у зошитах і на дошці)
Як
розкриваються почуття ліричного героя?
ІУ. Рефлексивно –
оцінювальний етап.
1. Слово вчителя.
Отже, проаналізувавши поезію,
зробимо висновок. «Незакінчене речення»
Поезія «Соntra spem spero !» -….(…..є своєрідною програмою
дій; ….. це гімн життя і боротьби, ….. є її зіркою і надією у боротьбі з
хворобою)
2. Інтерактивна вправа.
“ Мікрофон”.
Продовжити речення.
-
З поезій
мене найбільше вразила….
-
Для
сучасних читачів….
-
Я
отримала естетичне задоволення від….
-
Якою у
вашій уяві постала Л. Українка?
3. Скласти
“психологічний портрет ” Лесі Українки. Свої думки обґрунтуйте, вибравши
п’ять найважливіших (на ваш погляд) крилатих висловів, які є промінчиками душі поетеси.
Учні переносять промінчики –
думки схематично, утворюючи сонце.
Промені душі
1 Освітити світлом правди.
2. Любіть волю, честь і славу.
3.Я честь віддам титану Прометею.
4. Крилате слово – ото моя стріла.
5. Хай сяє над людьми правда і надія.
6. Веселкою моя надія грала.
7. Горда, ясна, огнистая мова.
8. Мій дім – мій храм.
9. Буду жити! Геть думи сумні!
10.Слово, моя ти єдиная зброя!
4. Хвилинка поезії( учитель зачитує
поезію)
«Мій
шлях»
На
шлях я вийшла ранньою весною
І
тихий спів несмілий заспівала,
А
хто стрічався на шляху зо мною,
Того
я щирим серденьком вітала:
«Самій
недовго збитися з путі,
Та
трудно з неї збитись у гурті».
Я
йду шляхом, пісні свої співаю;
Та
не шукайте в них пророчої науки, —
Ні,
голосу я гучного не маю!
Коли
ж хто сльози ллє з тяжкої муки, —
Скажу
я: « Разом плачмо, брате мій!»
З
його плачем я спів з’єднаю свій.
Чи
тільки терни на шляху знайду,
Чи
стріну, може, де і квіт барвистий?
Чи
до мети я певної дійду,
Чи
без пори скінчу свій шлях тернистий,
Бажаю
так скінчити я свій шлях,
Як
починала: з співом на устах!
У. Домашнє завдання.
Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підручника ст. 90-95
Вивчити напам’ять
поезію.
Індивідуальне: І гр. Побудова збірки «Думи і мрії»
ІІ, ІІІ гр. «І все
– таки до тебе думка лине..»
ІУ гр. - « І
ти колись боролась, мов Ізраїль…»
Література:
Камінчук О. Художній світогляд та особливості поетики Лесі Українки //Дивослово.
– 2003.-№ 1.-С.54
Паращич В.В. Вивчення української
літератури. 10 клас. Інтегровані уроки. – Х.: Вид-во «Ранок», 2010. – 192 с.
Рудницька Г. Аналіз поезії Лесі
України “Contra spem spero!”//Дивослово. - 2000. - № 2. - С.52-54.
Хропко Петро. Українська література:
Підруч. Для 10 кл.загальноосвітніх начальних закладів. – 6-те вид. – К.:
Школяр, 2005. - 526 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар